X
Menu

Systemy dociepleń – rodzaje

Budowa domu energooszczędnego, czy też modernizacja instalacji grzewczej użytkowanych już budynków wymaga wykonania odpowiednio dobranego do danego typu budownictwa systemu dociepleń. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, przez co osobom spoza branży budowlanej trudno się odnaleźć w rodzajach systemów dociepleń, jakie sprawdzą się w danym obiekcie budowlanym. Dzisiejszym wpisem chcemy przybliżyć wam rodzaje systemów dociepleń, jakie polecamy?

Jak podjąć decyzję o rodzaju systemu dociepleń?

W przypadku dociepleń budynków należy zastanowić, jaka ma być grubość izolacji, dobrać rodzaj grubość styropianu czy zastosowanej wełny do miejsca posadowienia budynku, zbadania jak jest szerokość okapu oraz jaki ma być kolor elewacji zaakceptować materiały, jakie będą użyte podczas prac dociepleniowych. Nie chodzi tu tylko o grubość styropianu czy wełny, ale cały zestaw produktu taki jak klej do styropianu, klej szpachlowy do warstwy zbrojeniowej, siatka z włókna szklanego, grunt czy też tynk cienkowarstwowy (z możliwością wyboru „wykończenia” tynkiem akrylowym, silikonowym, silikatowym, polimerowo-mineralnym).

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z istnienia na rynku kilku rodzajów systemów dociepleń. Większość z nich różni się już od samego początku użytym materiałem izolacyjnym. Każdy z wymienionych wyżej składowych systemu izolacji musi być najwyższej klasy. To sprawi, że system dociepleniowy będzie nie tylko trwały i elegancki w wyglądzie latami, ale także nie będzie kruszył się, pękał czy z biegiem lat odpadał.

Zalety dobrze wykonanego docieplenia domu

Poprawnie wykonane docieplenie będzie szczelne, co sprawi, że do warstwy izolacyjnej nie dostanie się woda i wilgoć powietrza oraz skoro mowa o powietrzu – będzie zapewniał właściwą kondensację pary wodnej. To wszystko sprawi, że docieplenie będzie odporne na warunki atmosferyczne i będzie dobrze prezentować się przez długie lata.

Pewność, że zostanie wykonane docieplenie budynku, w sposób gwarantujący spełnienie wszystkich wyżej wymienionych znamion dobrego docieplenia, należy zapoznać się z dostępnymi rodzajami na rynku dociepleń i wybrać jeden konkretny od początku do końca składający się z jednej rodziny produktów. Godnymi polecenia systemami dociepleń budynków są innowacyjne, nowoczesne systemy dociepleń FAGRA i FAGRAMIN, które są w pełni kompletne, nazwijmy to samowystarczające. Decydując się na wybrany wariant docieplenia, niczym się nie musisz martwić – dostajesz dokładnie tyle kleju, styropianu, warstw zbrojeniowych czy też wyprawki tynkarskiej ile potrzeba na wykonanie docieplenia całego budynku o określonej kubaturze.

System styropianowy FAGRA i FAGRAMIN

System dociepleniowy FAGRA podobnie zresztą jak system FAGRAMIN są zgodne z zaleceniami norm PN-EN 13499 i PN-EN 13500. Można je stosować zarówno do termomodernizacji istniejących budynków, jak i izolacji termiczna budynków nowobudowanych.

Nasze systemy dociepleń spełniają ustanowione prawem budowlanym normy ochrony przeciwogniowej w aspekcie stopnia rozprzestrzeniania się ognia. System FAGRA oparty jest na styropianie do grubości izolatora 20 cm. Daje to ochronę przed zaliczaną do tzw. nierozprzestrzeniającego się ognia (NRO) do 25 m wysokości (patrząc od poziomu terenu). System FAGRAMIN wykonany na wełnie mineralnej jest określany mianem niepalnego bez względu na wysokość. Proces wykonania izolacji oczywiście wybranym systemem dociepleń powinien odbywać się w określonej kolejności, począwszy od przygotowania podłoża, przez klejenie izolacji termicznej, styropianu (bądź wełny fasadowej – duża płyta, lamelowej) oraz wypełnieniu ew. szczelin, zabezpieczenia łączników mechanicznych. Dopiero wykonanie odpowiedniej jakości kołkami, kołkowania płyt styropianowych (łączników w wełnie mineralnej), pozwala na wykonanie warstwy zbrojącej i wyprawki tynkarskiej.

WZORNIK KOLORÓW